Lórév, Zichy kápolna

Lórévi kápolna

A lórévi Zichy kápolna gyönyörű természeti környezetben áll a Duna árterében, a Csepel szigeten. A kápolna ugyolyan magas kis dombra épült, mint a tőle alig néhány méternyire található töltés, így amikor a Duna kilép medréből, a kápolna egy apró szigetté változik.

De nemcsak a hely nagyon szép, hanem az épület is igen impozánsra sikerült. Építtetője nem más, mint Ferenc József császár volt, aki így akart emléket állítani a kivégeztetett magyar hazaáruló, Zichy Ödön emlékére.

Bármennyire szép tehát a hely és maga a kápolna, mégis szomorú emléket őriznek falai. 1848-at írunk, amikor Zichy Ödön és testvére Pál, Jelasics horvát bántól tartottak otthoni birtokuk felé.  Szerencsétlenségükre Soponya közelében Görgey Artúr magyar főparancsnok katonái megállították őket, átkutatták csomagjaikat, és hazaáruló iratokat találtak náluk. Mindkettejüket letartóztatták, majd Lórévre szállították és rögtön ítélő hadbíróság elé állították. A hadbíróság vezetője Görgey Artúr volt, aki Zichy Ödönt kötél általi halálra ítélte, testvérét Zichy Pált pedig felmentette. Zichy Ödön vagy ahogy született Zichy Eugenio (Jenő) volt az első és utolsó arisztokrata, akit a szabadságharc ideje alatt felakasztottak. A kápolnán ma is olvasható a gróf születési neve.

A nyilvános akasztás után testét jelöletlen sírba tették, éppenhogy csak elásták. Legendák szólnak arról, hogy tetemének egy részét kóborkutyák falták fel. Halála után egy évvel sógornője kiásatta, és a kálózi templom kriptájába vitette,  ahol megkapta a végtisztességet. Az adonyi plébános közben egy kereszttel megjelölte azt a helyet, ahol a gróf holtteste feküdt.

Nemsokkal később jelentős fordulat következett be. Ferenc József császár egy a környéken tartó körútja alkalmával meglátogatta Zichy sírját is, és ekkor elhatározta, hogy a császári hűség emlékére a kivégzés helyén kápolnát építtet. Az elkészült neogótikus stílusú épületet 1853-ban adták át hatalmas ünnepség közepette, amelyen magas rangú egyházi és világi vezetők vehettek részt. Mindent elmond, hogy a környék egyszerű lakói távol maradtak a felszenteléstől. És az a tény, hogy a császár egy magyar hazaárulónak emeltetett kápolnát mindennél jobban bizonyítja azt, hogy Zichy Ödönt nem alaptalanul végeztette ki a magyar hadbíróság. Görgey Artúr ekkor már száműzetésben élt, talán sosem tudta meg, hogy erre a szomorú emlékű helyre díszes kápolna került.

Épült: 1853
Építtette: Ferenc József császár

 

A kápolna a lórévi komp állomásától mintegy 300 m-re található, földút vezet hozzá.

Forrás:

  • Rédey Pál - A lórévi eset - a források tükrében
    Lórév Dunakanyar 1987